چهارشنبه ٣٠ مرداد ١٣٩٨
عنوان
عنوان
اخبار > گزارش همایش های پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی
 


گزارش همایش های پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی
گزارش همایش های پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی
گزارش اجمالی از بخش همایش‌ها و ارتباطات علمی پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی معاونت آموزشی و پژوهشی نهاد همایش‌های علمی ـ پژوهشی پژوهشگاه

گزارش اجمالی از بخش همایش‌ها و ارتباطات علمی

پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی

معاونت آموزشی و پژوهشی نهاد

همایش‌های علمی ـ پژوهشی پژوهشگاه

 

معاونت پژوهشی و معاونت اجرایی پژوهشگاه در راستای رسیدن به اهداف اسناد بالاتر،  سند دانشگاه اسلامی و اهداف کلان پژوهشگاه با همکاری معاونت پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری توانسته است بیش از 12 عنوان همایش را دارای درجه علمی و پژوهشی نماید.

برگزاری همایش‌هایی با درجه علمی و پژوهشی فرصتی است مغتنم جهت ارائه مقاله توسط نخبگان دانشگاهی مدیران گروه‌های معارف، اساتید گروه‌های معارف، مسئولان دفاتر نهاد، اعضای هیئت علمی پژوهشگاه به دبیرخانه‌های این همایش که پس از تأیید دبیر علمی و اساتید کارشناس در مجموعه مقالات به‌عنوان یک مرجع علمی به زیور طبع آراسته می‌گردد.

حضور اساتید در این «محفل خرد» که محلی است برای تضارب آراء و اندیشه‌ها و ارائه مقاله در این نشست‌های علمی می‌تواند نقش مهمی در توانمدسازی و ارتقاء اساتید دانشگاهی و جامعه علمی و دانشگاهی ایفاء نماید.

با پیگیری انجام شده (بخش ارتباطات علمی و همایش‌های پژوهشگاه) و تعامل و همکاری خوبی که بین معاونت پژوهشی پژوهشگاه و معاونت پژوهشی وزارت علوم طبق تفاهم‌نامه همکاری که فی‌مابین این دو معاونت انجام شده است، ماحصل آن دریافت درجه علمی ـ پژوهشی از این وزارتخانه برای همایش‌های علمی گردیده است.

عبارتند از:

-         سومین همایش «نظریه مردم‌سالاری دینی»

-         کنگره ملی اقتصاد مقاومتی

-         همایش ملی سبک زندگی اسلامی

-         تاریخ فرهنگ و تمدن اسلام و ایران با تمرکز بر میراث علوم انسانی و تحول‌گرایی

-         چهارمین همایش ملی «مردم‌سالاری دینی و ‌آینده جهان»

-         پنجمین همایش ملی نواندیشی دینی با محوریت مبانی فکری جریان تکفیری

-         همایش ملی «علم و دین»

-         همایش ملی فرهنگ مطلوب دانشجویی

-         همایش ملی فرآیند تاریخی علم دینی و دانشگاه اسلامی

-         همایش ملی معنای زندگی در ساحت علم و دین

-         همایش ملی نظام فکری مقام معظم رهبری

-         همایش ملی قرآن و تحول در علوم انسانی

-         همایش ملی الگوی جامعه اسلامی در نظام فکری امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری در دانشگاهها

 

گزارشی از همایش انجام شده:

سومین همایش ملی و «نظریه مردم‌سالاری دینی»‌:

این همایش در راستای مطالبات ولی امر مسلمین حضرت‌آیت‌ا... خامنه‌ای(مدظله‌العالی) که در فرمایشات خود بر ضرورت تبیین نظام مردم‌سالاری دینی تأکید فراوان نموده‌اند. در اجرای تدابیر معظم‌له، پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی وابسته به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها با مشارکت دانشگاه شهیدبهشتی و دیگر مراکز علمی و پژوهشی با استفاده از ظرفیت‌های علمی بیش از چند وزارتخانه، دانشگاه، پژوهشگاه و ... سومین همایش «نظریه‌ مردم‌سالاری» را با یک برنامه‌ریزی مشخص و هماهنگ در سطح کشور برگزار کردند.

با عنایت به برگزاری دو همایش قبلی با همکاری دانشگاه علامه طباطبایی و د انشگاه شهید بهشتی که حاصل آن چاپ بیش از 7 جلد مجموعه مقالات همایش به‌عنوان یک مرجع و رفرنس در اختیار نخبگان دانشگاهی قرار دارد. راه‌اندازی دبیرخانه دائمی این همایش در دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه شهید بهشتی و برگزاری جلسات کمیته علمی و شورای سیاستگذاری سومین همایش نظریه مردم‌سالاری دینی با تصویب محورهای اصلی: از قبیل؛

-         مبانی نظریه مردم‌سالاری دینی،

-         نظام‌سازی و مردم‌سالاری دینی،

-         مردم‌سالاری دینی در رویکرد عملی،

-         مردم‌سااری دینی در رویکرد مقایسه‌ای.

با درجه علمی ـ پژوهشی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پیگیری شد و با ارسال بیش از 230 مورد مقاله و تأیید بیش از 40 مقاله به‌عنوان علمی ـ پژوهشی پس از ارزیابی داوران همایش و تأیید دبیر کمیته علمی جناب آقای دکتر محمدرضا مرندی (عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی) (5 جلد مجموع مقالات) به زیور طبع آراسته گردیده است.

-      شایان ذکر است یک سری از مجموعه مقالات این همایش برای حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای‌(مدظله العاری)، معاونین محترم دفاتر مقام معظم رهبری، وزیران محترم علوم، تحقیقات و فناوی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مسئولان دفاتر نهاد و ... ارسال شده است.

 

کنگره ملی اقتصاد مقاومتی:

این همایش از دیماه سال 1392 به پیشنهاد دبیرخانه محترم شورای فرهنگی دفتر و در راستای پیگیری مطالبات، ولی امر مسلمین حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای(مدظله العالی) که سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی را در تاریخ 29/11/92 در 24 بند ابلاغ فرمودند، در اجرای تدابیر معظم‌‌له، پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی وابسته به دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری، با مشارکت دانشگاه شهید بهشت و دانشگاه عالی دفاع ملی از ابتدا سال 1393 برنامه‌ریزی کردند تا با بکارگری ظرفیت‌های علمی بیش از 40 وزارتخانه، دانشگاه، پژوهشگاه، سازمان و مرکز علمی و تحقیقاتی «کنگره ملی اقتصاد مقاومتی» را با یک تقسیم کار دقیق و هم‌افزا در سطح کشور به انجام رسانند.

این کنگره در محورهای راهبردی در حوزه پیاده‌سازی و اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و همچنین در محورهای نظری در سالروز ابلاغ سیاست‌های مذکور روزهای 28 و 29 بهمن ماه 1393 در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار شد. برگزاری این کنگره توانست تا حد زیادی به اهداف، محورهای نظری و راهبردی دست پیدا کند.

دعوت از رئیس محترم قوه مقننه برای سخنرانی در افتتاحیه و همچنین برگزاری بیش از 40 پنل تخصصی در محورهای راهبردی و نظری از جمله فعالیت‌های این کنگره می‌باشد. حضور حجج الاسلام حاج آقای مصباحی مقدم و ابوتراب و آقای دکتر نوبخت در طول برگزای همایش نیز بر غنای آن افزود.

دبیر علمی همایش در محور نظری جناب آقای دکتر عرب مازای رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی و دبیر علمی محور راهبردی جناب آقای دکتر سیف می‌باشد.

شایان ذکر است 500 مقاله در دو محور نظری و راهبردی دریافت گردیده و از میان آن 23 مقاله نظری و 40 مقاله راهبردی تأیید گردیده است.

 

همایش‌های در حال برگزاری:

همایش سبک زندگی:

با عنایت به اولویت‌های نظام فرهنگی ـ پژوهشی دانشگاه‌ها و منویات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) پیرو موضوع سبک زندگی به همت دانشگاه مازندران و با همکاری «پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی»، معاونت ‌آموزشی و پژوهشی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دیگر مراکز علمی و پژوهشی در اردیبهشت ماه سال 1394 همایش علمی ـ پژوهشی «سبک زندگی اسلامی» را برگزار می‌نماید.

محورهای اصلی همایش عبارتند از:

-         سبک زندگی اسلامی، مفهوم‌شناسی و مباحث نظری

-         سبک زندگی اسلامی، آسیب‌شناسی و مباحث کاربردی

با عنایت به دریافت درجه علمی ـ پژوهشی برای این همایش از وزارت علوم،  این همایش می‌تواند محفلی باشد برای تضارب آراء و  اندیشه‌های نخبگان دانشگاهی و اساتید گروه‌های معارف، ‌اعضای هیأت علمی پژوهشگاه و همچنین ظرفیت بالایی را برای حضور اساتید در راستای اهداف معاونت آموزشی و پژوهشی در جهت ارتقاء و کارآمدی اساتید و مدیران محترم گروه‌های معارف و ... بوجود می‌آورد.

 

همایش تاریخ فرهنگ و تمدن اسلام و ایران با تمرکز بر میراث علوم انسانی و تحول‌گرایی:

 با عنایت به مطالبات مقام معظم رهبری در سال‌های اخیر مبنی بر تدوین «تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی» پژوهشگاه فرهنگ‌ و معارف اسلامی با همکاری گروه معارف و دفتر نهاد دانشگاه فارس، معاونت پژوهشی دانشگاه شیراز، معاونت آموزشی و پژوهشی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها و مؤسسه آموزش و پژوهش امام خمینی(ره) اقدام به برگزاری همایش تاریخ و فرهنگ تمدن اسلام و ایران با تمرکز بر میراث علوم انسانی و تحول‌گرایی نموده است.

برگزاری چنین همایش‌هایی می‌تواند محفلی برای حضور اساتید و اندیشمندان برای تضارب آراء و اندیشه‌ها باشد. این محفل خرد فرصت مغتنمی است برای ارائه مقاله توسط نخبگان دانشگاهی در راستای ارتقاء و کارآمدی اساتید، نخبگان دانشگاهی و ... است.

 

همايشهاي علمي پژوهشي معاونت آموزشي و پژوهشي نهاد و پژوهشگاه

در سال 1392 و 1393 دو همايش علمي پژوهشي برگزار گرديد و در سال 1394 تعداد 8 همايش در حال پيگيري و اجراست.

رديف

عنوان همايش‌ها

تعداد مقالات رسيده

1

سومين همايش ملي «نظريه مردمسالاري ديني» به همت پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامي و با همكاري دانشگاه شهيد بهشتي، معاونت پژوهشي وزارت علوم و ديگر مراكز علمي و پژوهشي برگزار گرديد.

تعداد 230 مقاله كه 40 مقاله در مجموعه مقالات علمي و پژوهشي و تعداد 60 مقاله در مجموعه مقالات علمي و ترويجي (در 5 مجلد) به زيور طبع آراسته گرديد

2

اولين كنگره ملي «اقتصاد مقاومتي» به همت پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامي با همكاري دانشگاه دفاع ملي، دانشگاه شهيد بهشتي، وزارت علوم و ديگر مراكز علمي و پژوهشي برگزار گرديد.

تعداد 500 مقاله در دو محور نظري و راهبردي دريافت گرديده، كه از اين تعداد و از ميان آن 23 مقاله در محور نظري و تعداد 40 مقاله در محور راهبردي در حال چاپ و تدوين مي‌باشد.

3

همايش ملي «سبك زندگي اسلامي» به همت پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامي با همكاري معاونت آموزشي و پژوهشي نهاد، معاونت پژوهشي وزارت علوم، دانشگاه مازندران و ديگر مراكز علمي و پژوهشي در حال اجراست

راه‌اندازي دبيرخانه همايش و انتخاب دبير علمي و تشكيل كميته علمي و اجرايي و دريافت چكيده و اصل مقاله در حال اجراست

4

همايش «تاريخ و فرهنگ و تمدن اسلام و ايران با تمركز بر ميراث علوم انساني و تحول‌گرايي» با همكاري معاونت آموزشي و پژوهشي نهاد، پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامي، معاونت پژوهشي وزارت علوم و ديگر مراكز علمي و پژوهشي در حال اجراست.

راه‌اندازي دبيرخانه همايش و انتخاب دبير علمي و تشكيل كميته علمي و اجرايي و دريافت چكيده و اصل  مقاله در حال اجراست.

5

تعداد 8 همايش داراي مجوز علمي پژوهشي در اين معاونت و پژوهشگاه در حال پيگيري و اجراست كه عناوين آن عبارتند از:

-  چهارمين همايش ملي «مردم‌‌سالاري ديني و آينده جهان اسلام»

-  پنجمين همايش ملي «نوانديشي ديني با محوريت مباني فكري جريان تكفيري»

-  همايش «علم و دين»

-  همايش ملي «فرهنگ مطلوب دانشجويي»

-  همايش ملي »نظام فكري مقام معظم رهبري«

-  همايش ملي «قرآن و تحول در علوم انساني»

به همت پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامي، معاونت آموزشي و پژوهشي نهاد، وزارت علوم و ديگر مراكز علمي و پژوهشي در حال اجرا مي‌باشد.

6

همايش ملي «معناي زندگي در ساحت علم و دين»

به همت پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامي، معاونت آموزشي و پژوهشي نهاد، وزارت علوم و ديگر مراكز علمي و پژوهشي در حال اجرا مي‌باشد.

7

همايش ملي الگوي جامعه اسلامي در نظام فكري امام خميني(ره) و مقام معظم رهبري در دانشگاهها

به همت پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامي، معاونت آموزشي و پژوهشي نهاد، وزارت علوم و ديگر مراكز علمي و پژوهشي در حال اجرا مي‌باشد.

 

 

 


خروج