چهارشنبه ٠٢ اسفند ١٣٩٦
جستجوی وب

چهارمین نشست از هفته سوم تمدن نوین اسلامی

چهارمین نشست از هفته سوم تمدن نوین اسلامی با موضوع «چیستی تمدن اسلامی» توسط حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر حبیب الله بابایی برگزار خواهد شد.

Read more
image01

«پهلوی ها، پیوند با بیگانه، ستیز با هویت ملی» - بخش هشتم

(ادامه سلسله گفتگوهای نوین پژوهشی) نشست 68 موضوع: « پهلوی ها؛ پیوند با بیگانه، ستیز با هویّت ملّی» (جلسه هشتم) ارائه کننده: جناب آقای دکتر موسی فقیه حقانی

Read more
image01

برگزاری نشست اخلاق پزشکی در تمدن اسلامی

نشست67 از سلسله گفتگوهای نوین پژوهشی با موضوع: «اخلاق پزشکی در تمدن اسلامی» برگزار شد؛ حجت الاسلام دکتر محمدرضا رجب نژاد (مدیر محترم گروه تاریخ علوم پزشکی دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی ایران) به عنوان استاد این همایش اشاره کردند:

Read more
image01

همایش ملی « معنای زندگی در گستره علم و دین»

گروه معارف اسلامی دانشگاه ارومیه با همکاری دانشگاه صنعتی ارومیه، دانشگاه معارف اسلامی و دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی برگزار می کند:

Read more
image01

گفتگوهای نوین پژوهشی نشست 66

شصت و ششمین جلسه از گفتگوهای نوین پژوهشی با موضوع: «امام خمینی(ره) وسه دوره تاریخ معاصر ایران» برگزار می گردد. ارائه کننده :جناب آقای دکتر حسین خسروی (عضو هیأت علمی و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمین) زمان: پنجشنبه 96/11/12 ساعت 10 صبح الی 12 مکان: قم ـ ابتدای بلوار جمهوری ـ نبش کوی 4 ـ پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی ـ طبقه دوم ـ سالن جلسات علامه طباطبایی(ره)

Read more
image01
مقالات
برگزاری نشست اخلاق پزشکی در تمدن اسلامی
نشست67 از سلسله گفتگوهای نوین پژوهشی با موضوع: «اخلاق پزشکی در تمدن اسلامی» برگزار شد؛ حجت الاسلام دکتر محمدرضا رجب نژاد (مدیر محترم گروه تاریخ علوم پزشکی دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی ایران) به عنوان استاد این همایش اشاره کردند:
تاریخ علوم پزشکی در تمدن اسلامی
یکی از مهمترین مباحث تمدنی در دوره تمدن اسلامی، علوم پزشکی است. امروزه علاوه بر طب رایج، طب سنتی نیز مورد اقبال اندیشمندان و دانشمندان داخلی و خارجی قرار گرفته است و عامه مردم نیز به آن به عنوان یکی از روشهای طبی نظر مثبت دارند. البته طب سنتی با طب اصیل اسلامی مساوی نیست. وقتی گفته می¬شود طب سنتی، روح حاکم بر طب سنتی همان تاریخ علوم پزشکی دوره تمدن اسلامی است که آمیخته¬ای از طب ایران و یونان باستان، تجربیات طبیبان و دانشمندان بزرگ مسلمان و برخی آموزه¬های دینی است. دانشمندان مسلمان در دوره تألیف در تمدن اسلامی با استفاده از تجربیات دیگر تمدن¬ها (مثل یونان و ایران) و به چالش کشیدن نظریات آنها در راه ایجاد یک طب قوّی قدم برداشتند و میراث گرانبهایی را برجای گذاشتند. امروزه نیز پایه و اساس علوم پزشکی و سرعت پیشرفت آن، بنا بر اذعان غرب، بدون در نظر گرفتن تأثیر این میراثِ گرانبها، متصور نیست. از این رو تاریخ علوم پزشکی را می¬توان یکی از بسترهای مناسب در عرصه¬ی پژوهش جهت تولید علم و نوآوری به شمار آورد . اگر تاریخ علوم پزشکی بر تمام رشته های علوم پزشکی، حاکم شود و طب اصیل اسلامی وارد دانشگاه¬های ما بشود، آن زمان می-توان در راستای تحقق تمدن نوین اسلامی ـ در عرصه علوم پزشکی ـ قدم برداریم.
پهلوی ها
آیا پرداختن به بحث «تطهیر پهلوی» با وجود تأکیدی که مقام معظم رهبری دارند بر اینکه در زمینه روشنگری نسبت به این موضوع کار جدی صورت بگیرد لازم است؟
پهلوی ها
در جلسات قبل درباره تحولاتی که به واسطه کودتا در ایران پیش آمد، نکاتی بیان شد. در این جلسه بنابراین است که سیاست‌های فرهنگی دوره پهلوی به ویژه "روحانیت و پهلوی" مورد واکاوی قرار بگیرد. مواضع مختلف علما و برخوردی که پهلوی‌ها با روحانیت و تشیع در دوره‌های مختلف داشته‌اند، باید بحث شود.
پهلوی ها
دربخش اوّل، بحثی پیرامون مقّدمات کودتای 1299 ارائه و در آن به مسائلی اشاره شد ازجمله: ناکامی مشروطیّت، بهره‌برداری ساختارشکنان، افزایش مداخلات بیگانگان، حاکمّیت فراماسونری، تضعیف روحانیّت شیعه، زمینه‌سازی فکری برای ایجاد یک رژیم دیکتاتوری و..... در بخش دوم از سلسله نشست های علمی با موضوع مذکور به بررسی اسناد و مدارک مربوط در خصوص نشان دادن وضعّیت گروه‌ها و گسترش نفوذ بیگانگان به ویژه انگلیس در ایران خواهیم پرداخت.
پهلوی ها
در خلال جلساتی که قرار است مباحثی خدمت حضار ارائه شود بحث پیرامون پهلوی ها و پروژه تطهیر آنها است و بحث از کودتای 1299 شروع خواهد شد. این جلسات درصدد نقل تاریخ نیست منتها پاره ای مسائل هست که باید در تاریخ و تاریخ نگاری ما حل شود و تا این مسائل حل نشود نمی‌توان برخورد فعال و تقابل جدی و شایسته‌ای با جریاناتی که درصدد تطهیر پهلوی ها هستند ،داشت
همراه با همایش
حرف حساب در ماهنامه
 • پرسمان١٤٨ آسماني ترين پدر زمين
  http://porsemanmag.ir/

 • پرسمان ١٤٩ نقش دانشجويان در همدلي و همزباني دولت و ملت
  http://porsemanmag.ir/

 • پرسمان
  خط قرمز

 • پرسمان
  خبر

 • «پرسمان»
  درد مشترکی به‌نام تروریسم

پرونده موضوعي

ارسال مطلب
معرفي كتاب
دانلود
حكمت و دين پژوهي
فرهنگ و مطالعات اجتماعي
فرهنگ و انديشه اسلامي
نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاها
حوزه و دانشگاه
اداره مشاوره