چهارشنبه ٠٢ اسفند ١٣٩٦
عنوان
عنوان
مجلات علمي پژوهشي
 
چهارمین نشست از هفته سوم تمدن نوین اسلامی
چهارمین نشست از هفته سوم تمدن نوین اسلامی با موضوع «چیستی تمدن اسلامی» توسط حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر حبیب الله بابایی برگزار خواهد شد.
«پهلوی ها، پیوند با بیگانه، ستیز با هویت ملی» - بخش هشتم
(ادامه سلسله گفتگوهای نوین پژوهشی) نشست 68 موضوع: « پهلوی ها؛ پیوند با بیگانه، ستیز با هویّت ملّی» (جلسه هشتم) ارائه کننده: جناب آقای دکتر موسی فقیه حقانی
برگزاری نشست اخلاق پزشکی در تمدن اسلامی
نشست67 از سلسله گفتگوهای نوین پژوهشی با موضوع: «اخلاق پزشکی در تمدن اسلامی» برگزار شد؛ حجت الاسلام دکتر محمدرضا رجب نژاد (مدیر محترم گروه تاریخ علوم پزشکی دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی ایران) به عنوان استاد این همایش اشاره کردند:
همایش ملی « معنای زندگی در گستره علم و دین»
گروه معارف اسلامی دانشگاه ارومیه با همکاری دانشگاه صنعتی ارومیه، دانشگاه معارف اسلامی و دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی برگزار می کند:
تاریخ علوم پزشکی در تمدن اسلامی (جلسه اول)
یکی از مهمترین مباحث تمدنی در دوره تمدن اسلامی، علوم پزشکی است. امروزه علاوه بر طب رایج، طب سنتی نیز مورد اقبال اندیشمندان و دانشمندان داخلی و خارجی قرار گرفته است و عامه مردم نیز به آن به عنوان یکی از روشهای طبی نظر مثبت دارند. البته طب سنتی با طب اصیل اسلامی مساوی نیست. وقتی گفته می¬شود طب سنتی، روح حاکم بر طب سنتی همان تاریخ علوم پزشکی دوره تمدن اسلامی است که آمیخته¬ای از طب ایران و یونان باستان، تجربیات طبیبان و دانشمندان بزرگ مسلمان و برخی آموزه¬های دینی است. دانشمندان مسلمان در دوره تألیف در تمدن اسلامی با استفاده از تجربیات دیگر تمدن¬ها (مثل یونان و ایران) و به چالش کشیدن نظریات آنها در راه ایجاد یک طب قوّی قدم برداشتند و میراث گرانبهایی را برجای گذاشتند. امروزه نیز پایه و اساس علوم پزشکی و سرعت پیشرفت آن، بنا بر اذعان غرب، بدون در نظر گرفتن تأثیر این میراثِ گرانبها، متصور نیست. از این رو تاریخ علوم پزشکی را می¬توان یکی از بسترهای مناسب در عرصه¬ی پژوهش جهت تولید علم و نوآوری به شمار آورد . اگر تاریخ علوم پزشکی بر تمام رشته های علوم پزشکی، حاکم شود و طب اصیل اسلامی وارد دانشگاه¬های ما بشود، آن زمان می-توان در راستای تحقق تمدن نوین اسلامی ـ در عرصه علوم پزشکی ـ قدم برداریم.
گفتگوهای نوین پژوهشی نشست 66
شصت و ششمین جلسه از گفتگوهای نوین پژوهشی با موضوع: «امام خمینی(ره) وسه دوره تاریخ معاصر ایران» برگزار می گردد. ارائه کننده :جناب آقای دکتر حسین خسروی (عضو هیأت علمی و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمین) زمان: پنجشنبه 96/11/12 ساعت 10 صبح الی 12 مکان: قم ـ ابتدای بلوار جمهوری ـ نبش کوی 4 ـ پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی ـ طبقه دوم ـ سالن جلسات علامه طباطبایی(ره)
فایل پی دی اف «پهلوی ها، پیوند با بیگانه، ستیز با هویت ملی» - بخش چهارم
«پهلوی ها، پیوند با بیگانه، ستیز با هویت ملی» - بخش چهارم
آیا پرداختن به بحث «تطهیر پهلوی» با وجود تأکیدی که مقام معظم رهبری دارند بر اینکه در زمینه روشنگری نسبت به این موضوع کار جدی صورت بگیرد لازم است؟
«پهلوی ها، پیوند با بیگانه، ستیز با هویت ملی» - بخش سوم
در جلسات قبل درباره تحولاتی که به واسطه کودتا در ایران پیش آمد، نکاتی بیان شد. در این جلسه بنابراین است که سیاست‌های فرهنگی دوره پهلوی به ویژه "روحانیت و پهلوی" مورد واکاوی قرار بگیرد. مواضع مختلف علما و برخوردی که پهلوی‌ها با روحانیت و تشیع در دوره‌های مختلف داشته‌اند، باید بحث شود.

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>