شنبه ٠٣ مهر ١٤٠٠
عنوان
عنوان
يادداشت پژوهشكده فرهنگ و دين
 
سهروردی حکمت خسروانی را احیاء کرد/ خداوند از شدت ظهور پنهان است
غلامحسین ابراهیمی دینانی گفت: سهروردی حکمت خسروانی را احیاء نمود. تفاوت حکمت اشراق با فلاسفه دیگر این است که شیخ اشراق اصالت را به نور می‌دهد. او وجود را یونانی و نور را ایرانی می داند.
اندیشیدن زندگی انسان را در مسیر تعالی قرار می‌دهد
آیت الله جوادی آملی گفت: اندیشیدن و علم از ارزش و مقام والایی برخوردار است که انسان باید آن را به بهترین نحو ممکن در وجود خود نهادینه کند.
راهبرد کلیدی در اندیشۀ آیت الله جوادی آملی " وحدت عملی با مذاهب اسلامی"
وحدت میان مذاهب اسلامی از جمله مهمترین دغدغه های علمای اسلامی بوده است، لذا واکاوی آموزه های وحدت بخش در تعاملات میان دینی علمای امت اسلامی می تواند در تقویت تقریب و اتحاد جوامع اسلامی موثر واقع گردد؛از این رو برخی از مهمترین رویکردهای وحدت بخش مفسر بزرگ قرآن کریم حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به مخاطبان ارائه می گردد
تبیین قرآن از چگونگی اعطای فرزند به حضرت مریم(س) در عالم ملکوت
آیت الله جوادی آملی گفت: قرآن تصریح می‎کند جریان فرشته‎ای که بر حضرت مریم(س) نازل شد و فرمود که من مأمورم تا فرزندی را از جانب خدا به شما عنایت کنم، در عالمی فرای عالم ماده روی داد.
شرط ادعای محبت به اهل‌بیت(ع) چیست؟
برخی از افراد به زعم خود دوستدار ائمه(ع) هستند اما نسبت به دشمنان گرایش نشان داده و تحت عنوان فریبنده وحدت، نسبت به آنها خوش‌بین هستند. امام صادق(ع) فرمود: دروغ گفته آن کسی که ادعای محبت ما می‌کند اما نسبت به دشمن ما تبری ندارد.
هنوز بعد از سی و اندی سال از انقلاب، حتی یک کانال تلویزیونی در جهان اسلام نداریم که مشترکات شیعه و سنی را بیان کند.
به گزارش پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی؛ حسن رحیم پور ارغدی در این گفتار به نحوه مدیریت اختلافات در امت اسلامی می پردازد.
مشورت، تکيه گاه تصميم ،دانشجو و مهارت‏هاي زندگي
مشورت، بهره گيري از علم و فهم و تجربه ديگران است؛ ديگراني که داناتر و عاقل‏تر و دورانديش‏ترند و نظر مشورتي آنان مي‏تواند ما را در تصميم‏گيري بهتر و دقيق‏تر، ياري کند و از خطاهاي ما بکاهد.
آرزوي امام براي جهان اسلام
پيدايش انقلاب اسلامي با احياي انديشه سياسي اسلام، توسط رهبر کبير انقلاب، امام خميني بود، استمرار آن نيز با تداوم اين انديشه خواهد بود و چنان که بيداري مردم مسلمان ايران با رهبري ديني آغاز شد، بيداري و قيام مردم خارج از اين مرز و بوم نيز با هدايت ديني، انجام پذير است و اکنون در کشورهاي جهان اسلام در حال شکل گيري است و اين، همان معناي صدور انقلاب است. بنابراين، صدور انقلاب به «معناي پاسخ دادن به سؤال‏هاي فکري بشر تشنه معارف الهي است» و اين چيزي غير از تداوم، پويايي و بالندگي انديشه اسلامي، به ويژه انديشه سياسي اسلام - که امام راحل احياگر آن بود - نيست.