چهارشنبه ٠٣ بهمن ١٣٩٧
عنوان
عنوان
يادداشت پژوهشكده علم و دين
 
امکان جامعه‌شناسی اسلامی
هر علمی در یك زمینه و بافت معرفتی و فرهنگی و به طور كلی یك جهان‌بینی شكل می‌گیرد. این بافت شامل یكسری اصول وقواعد در باب جهان انسان ارزشها روشها و معرفت است.
به امام خمینی از چه زمانی لقب «امام» داده شد؟
پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی؛نخستین شخصیتی که عنوان «امام» را برای رهبر و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، به کار برد، استاد فرزانه محمدرضا حکیمی بود.
نقش بی بدیل روحانیت مبارز در به ثمر رساند انقلاب /چند یاد از هزاران
پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی؛شهید بهشتی هنگام تشکیل خانواده، یک اتاق اجاره‌ای داشت که 12 سال تمام، با خانواده خود در آنجا زندگی می کرد.
بن بست متدولوژیک در تمایز علوم
قید اسلامی در تعبیر «علم اسلامی» یک قید عارضی است، نه قید ماهوی؛ یعنی این‌گونه نیست که دو دسته علم داشته باشیم که یک دسته‌اش را علوم اسلامی نامگذاری کنیم و یک دسته‌اش را علوم غیراسلامی.
مروری بر کتاب روش‎شناسی مطالعات اسلامی در غرب
روش‎شناسی مطالعات اسلامی در غرب، درس‎گفتارهای پروفسور عبدالعزیز ساشادینا، اسلام‌شناس و استاد دانشگاه ویرجینیای امریکا که در گروه مطالعات تمدنی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی ارائه شد.
ما قائل به دهکده جهانی هستیم که کدخدای آن امام زمان(عج) است
پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامي؛ دکتر حسن رحیم پور ازغدی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: چیزی که امام عصر(عج) بیاید رخ خواهد داد؛ جهانی شدن عادلانه است. ما اتفاقاً قائل به دهکده جهانی هستیم اما کدخدای آن باید امام عصر(عج) باشد.
سفیانی چه مدت حکومت می کند؟
غیبت نعماتی آورده است: کل توقف سفیانی15 ماه است که 9ماه حاکمیت است و 6 ماه تلاش برای رسیدن به حاکمیت که به جنایات و فجایعی دست می زند. در حالی که...
مردار علوم انسانی با نصب نمادهای اسلامی احیاء نمی شود
احیای مردار علوم انسانی و برطرف کردن نقص این دانش معیوب به آن نیست که مظاهر و برنامه های اسلامی و دینی را در محیط و فضای دانشگاه ها و مراکز علمی وارد کنیم.

2 صفحه بعدی >>