شنبه ٠٣ مهر ١٤٠٠
عنوان
عنوان
يادداشت پژوهشكده مطالعات معارف اسلامي
 
خطبه فدکیه حضرت زهرا (س) از متون درسی دانشگاهی شود
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم و معارف قرآن با ارائه طرحی در خصوص اینکه خطبه فدکیه حضرت زهرا (س) از متون درسی دانشگاهی شود، گفت: عده ای از نخبگان آموزه های فاطمی را از خطبه فدکیه استخراج کرده و به زبان مخاطب تالیف کنند.
همه آنچه درباره توسل باید بدانیم!
پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامي؛ کارشناس کلام در گفتگو با شبستان بیان کرد: شبهاتی که برای عموم شیعه و اهل سنت از ناحیه وهابیت به کار می رود و آنها را به دلیل توسل، مرتد و مشرک می داند، دلایل واهی دارد و پاسخی ساده.
سه رکن اصلی سبک زندگی اسلامی
بحث اصلی درباره سبک زندگی به چارچوب‌های کلان رجوع می‌کند، آنچه در طراحی الگوی اسلامی از سبک زندگی مؤثر است، فهم چارچوب‌ها یا اجزای اصلی گفتمان اسلام درباره آن است.
انسان در یک نشئه اولی همه چیز را می‌دانست
حاج ملاهادی سبزواری معتقد است: ادراک، ظهور یک واقعیت معنوی در نشئه اولی است که در یک «شرایط» معیّن، ظاهر می شود.
مشکلات ناشی از عدم تحول در علوم انسانی
پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی؛ ، مطلب زیر یادداشتی است از دکتر سیدیحیی یثربی استاد بازنشسته فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی و مفسر قرآن کریم که اکنون آن را با هم می خوانیم: در این نوشته یکی از مشکلات ناشی از عدم تحول در علوم انسانی را مطرح کرده و در حد توان، راه چاره و پیشنهادی را مطرح خواهیم کرد: فاصله‌ علم ما از عمل
فلسفه حقوق بشر از دیدگاه آیت الله جوادی آملی
حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی مقاله ای از حجت الاسلام و المسلمین دکتر حمید پارسانیا با عنوان حقوق بشر از دیدگاه آیت الله جوادی آملی در اختیار علاقمندان قرار می گیرد.
تفاوت فاحش مفهوم «برنامه ریزی» در اسلام و غرب
واقعیت این است که انسان غربی به دلیل تک ‌ساحت‌نگر بودنش در مقام برنامه‌ریزی نمی‌تواند جز شرایط ظاهری و مادی را در نظر بگیرد. این قضیه باعث می‌شود که بسیاری از برنامه‌ریزی‌های آن به دلیل ندیدن عوامل باطنی، غیبی و... غلط یا کم‌نتیجه باشد.
خدا را که آفریده است؟
حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی به پرسشی درباره ازلی بودن خداوند پاسخ گفته است.

2 صفحه بعدی >>