شنبه ٠٣ مهر ١٤٠٠
عنوان
عنوان
اخبار > «بررسی کتاب در دست انتشار انقلاب اسلامی تالیف دکتر مصطفی ملکوتیان »
 


نشست علمی ترویجی
«بررسی کتاب در دست انتشار انقلاب اسلامی تالیف دکتر مصطفی ملکوتیان »
نشست علمی ترویجی پژوهشکده علم دین نهاد با همکاری دانشگاه تهران در تاریخ 15 بهمن ماه 1397 برگزار شد. موضوع: بررسی کتاب در دست انتشار انقلاب اسلامی تالیف دکتر مصطفی ملکوتیان عضو هیات علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران

نشست علمی ترویجی پژوهشکده علم دین نهاد با همکاری دانشگاه تهران

موضوع:

بررسی کتاب در دست انتشار انقلاب اسلامی

تالیف:

دکتر مصطفی ملکوتیان

(عضو هیات علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران)در این نشست که در روز دوشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ با همکاری پژوهشکده علم و دین نهاد و دانشگاه تهران و در محل دانشکده معارف اسلامی دانشگاه تهران برگزار شد دکتر مصطفی ملکوتیان نویسنده کتاب به تبیین کتابشان پرداختند.
 این کتاب که در پنج فصل است به مباحث زیر می پردازد: فصل اول؛ وقوع انقلاب اسلامی. فصل دوم؛ پیامدها و دستاوردهای انقلاب. فصل سوم؛ دستاوردهای انقلاب اسلامی در جهان. فصل چهارم؛ دستیابی به آینده مطلوب. فصل پنجم؛ به سوی تمدن نوین اسلامی.
 ایشان با بیان اینکه کارآمدی برای دانشجو مهم است به ارائه شیوه صحیح بیان کارآمدی پرداختند و اشاره داشتند در بحث کارآمدی دو بعد داخلی و نیز منطقه‌ای و جهانی توأمان توجه شود و از روش مقایسه و بررسی اوضاع جهانی بهره گرفته شود. توجه به این نکته که منطقه ما به دو دلیل مرکز استراتژیک جهان است؛ اول؛ وجود نفت و انرژی و دوم؛ وجود جنبش ها و گروه های اسلامی.
ایشان با اشاره به اینکه این مباحث در کتاب جدید منعکس شده است، به بیان دستاوردهای سیاسی پرداختند و ویژگی های رژیم شاه را عقب مانده، مستبد بودن، ضد دین و وابسته ارزیابی نموده که برای هر یک کدهای قوی وجود دارد و در مقابل دستاوردهای انقلاب اسلامی را سقوط رژیم شاهنشاهی، تشکیل جمهوری اسلامی، استقلال و اقتدار دانستند و بیان داشتند فرانسه بعد از انقلاب به راحتی نتوانست نظام سازی کنند اما در انقلاب اسلامی این امر به سرعت گرفت؛ فرانسه اکنون هم به ثبات جمهوریت ترسیده است ما تاکنون 6 جمهوری در فرانسه داشته ایم تا جایی که تظاهرات جلیقه زردها را عده‌ای در صورت ادامه به جمهوری هفتم تعبیر می‌کنند.
 از جمله دستاوردهای انقلاب اسلامی را گسترش طبقه متوسط (براساس معیار توسعه جهانی)، افزایش جمعیت شهرنشین از ۳۰ به ۷۰ درصد، افزایش درآمد سرانه و کاهش نابرابری اقتصادی بین شهر و روستا بیان داشتند و اضافه نمودند نابرابری در ابتدای انقلاب بین شهر و روستا 12 به 1 بوده که این عدد هم اکنون به هم نزدیک شده است؛ ضریب جینی (که هرچه کمتر باشد نشانه رشد و شکوفایی و رفاه است) در ابتدای انقلاب50/2 درصد و در سال 2015 به ۳۷ درصد رسیده است که برای این موارد واقعیات اقتصادی و قابل سنجش موجود است؛ در زمینه بهبود سازندگی می توان به عواملی چون افزایش سوادآموزان، توسعه آموزش عالی و ... اشاره کرد؛ ما هم اکنون به اندازه ایالات متحده آمریکا در ایران مهندس داریم که می تواند فرصت خوبی باشد به شرطی که بتوان این دانش را به کالا تبدیل کرد؛ در ایران تاکنون شش برنامه توسعه انجام شده است که برای این قضیه 70 ارزیابی وجود دارد و برای آن ارزیابی‌ها نیز ارزیابی وجود دارد که مطالب بالا را تائید می‌کند.
 ایشان در پایان اشاره داشتند هم اکنون ما در عرصه نانو، لیزر، تسلیحات، بیو، هوش مصنوعی، زیست سلولهای بنیادی، انرژی های نو، شاخص تولید فولاد (جایگاه 12 در جهان)، گاز، نفت و پتروشیمی قابلیت تبدیل دانش به ثروت را داریم اما باید بحثهای پیشرفت با آینده پژوهی همراه باشد؛ مثلاً یکی از فواید انرژی هسته ای انتقال منابع زیردریایی مثل طلا نقره از اعماق اقیانوس است که تنها با این فناوری ممکن است ثروت آینده نصیب کشور شود؛ اهمیت سلول درمانی به جای دارو درمانی و یک انقلاب پزشکی تنها با آینده پژوهی ممکن است؛ بنابراین اساتید باید مباحث آینده پژوهش را به دانشجویان متذکر شوند تا دستاوردهای انقلاب برای دانشجویان ملموس تر باشد.
ایشان در پایان صحبت‌های خود دلایل مخالفت قدرت‌های استعماری را با ایران اینگونه تحلیل نمودند: از دست دادن ایران راهبردی، بازتاب انقلاب اسلامی در سطح جهان و پیشرفت همه جانبه.
 در پایان حجت‌الاسلام دکتر قاسمی رئیس پژوهشکده علم و دین بیان داشتند که با همکاری مرکز تدوین کتب گروه معارف اسلامی، کتاب انقلاب اسلامی دکتر ملکوتیان در بعضی از دانشگاه ها از جمله دانشگاه تهران به صورت
آزمایشی در این ترم تدریس خواهد شد و در طول ترم مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت هم اکنون نسخه دیجیتال آن با همکاری نشر معارف در دست تهیه است.

 


خروج