شنبه ٠٣ مهر ١٤٠٠
عنوان
عنوان
اخبار > کتاب بررسی وظایف و حدود اختیارات ولی فقیه
 


کتاب «بررسی وظایف و حدود اختیارات ولی فقیه» از آیت الله مومن قمی
کتاب بررسی وظایف و حدود اختیارات ولی فقیه
کتاب «بررسی وظایف و حدود اختیارات ولی فقیه» با تحقیق و نگارش حجت‌ الاسلام و المسلمین محمدمهدی بهداروند منتشر شد.

انتشار کتابی درباره فقه حکومتی دفتر نشر معارف در آغازین روزهای سال

کتاب «بررسی وظایف و حدود اختیارات ولی فقیه» از آیت الله مومن قمی منتشر شد

 

 به گزارش پژوهشگاه فرهنگ ومعارف اسلامی : کتاب «بررسی وظایف و حدود اختیارات ولی فقیه» (برگرفته از درس‌های خارج فقه علامه آیت ‌الله محمد مؤمن قمی) با تحقیق و نگارش حجت‌ الاسلام و المسلمین محمدمهدی بهداروند در 488 صفحه،  به همت دفتر نشر معارف منتشر شد.

در بخشی از مقدمه کتاب می خوانیم: يكى از تجلّيات پُرنمود مكتب اسلام، عنصر حاكميت و حكومت است؛ عنصرى كه در تمام قانون‏مندى‏هاى اسلام نهفته شده و غرض اين انديشه كلى اين است كه اسلام، دينى جامع، فراگير و فرا ملّى است و به حكومت به چشم ضرورت مى‏نگرد. يكى از مباحث مربوط به حاکم اسلامی و ولايت فقيه، حوزه اختیارات و مسئوليت‏هايى است كه بر عهده وى قرار دارد.

حجت الاسلام بهداروند در ادامه می نویسد: کتاب حاضر برگرفته از بيانات استاد معظم آيت‏اللّه‏ محمّد مؤمن قمى در درسهای خارج فقه ولايت فقيه درباره وظايف و اختيارات ولی فقيه است که به این مسأله مهم فقه حکومتی می‏پردازد و مبانی فقهی وظایفی چون تدوین و اجرای قانون اساسی، نظارت و مراقبت بر وظایف و رفتار مردم، زدودن موانع تحقق احکام الهی، تعزیرات، حدود، قصاص و دیات، امر قضاوت، اقامه نماز جمعه، اقامه نماز عیدین(فطر ـ قربان)، اعلام ثبوت هلال ماه، امر به جهاد ابتدایی و دفاعی و امر صلح بیان می‏شود.

 

 


خروج