شنبه ٠٣ مهر ١٤٠٠
عنوان
عنوان
اخبار > کتاب فاطمه الزهرا (س)؛ اهداف، مواضع و دستاوردها
 


کتاب فاطمه الزهرا (س)؛ اهداف، مواضع و دستاوردها
کتاب فاطمه الزهرا (س)؛ اهداف، مواضع و دستاوردها
پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی؛ کتاب «فاطمه الزهرا (س)؛ اهداف، مواضع و دستاوردها» نوشته شهید آیت الله سید محمدباقر حکیم با ترجمه مشترک حجت اله فسنقری و ام البنین قزلسفلو در 184 صفحه، از سوی دفتر نشر معارف منتشر شد.

به گزارش پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی؛ کتاب «فاطمه الزهرا (س)؛ اهداف، مواضع و دستاوردها» نوشته شهید آیت الله سید محمدباقر حکیم با ترجمه مشترک حجت اله فسنقری و ام البنین قزلسفلو در 184 صفحه، از سوی دفتر نشر معارف منتشر شد.

بر اساس این گزارش، نویسنده کتاب، شهید آیت الله حکیم (رئیس اسبق مجلس اعلای اسلامی عراق و عضو فقید شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی) در شش فصل با عناوین شخصیت حضرت زهرا(س)، حضرت زهرا(س) پس از رحلت پیامبر اکرم(ص)، نهضت حضرت زهرا(س)، مظلومیت حضرت زهرا(س)، حزن حضرت زهرا(س) و نگاهی به برخی روایت وارد شده درباره شأن حضرت زهرا(س)، به بررسی و تحلیل زندگی، شخصیت، فعالیت ها و نهضت حضرت زهرا(س) می پردازد و با تحلیلی اجتماعی و سیاسی به نقش و اهمیت مبارزات حضرت فاطمه(س) پس از رحلت پیامبر اکرم(ص) می پردازد.

این گزارش می افزاید: نویسنده در فصل سوم کتاب درباره اهداف نهضت حضرت زهرا (س) همچون اثبات نامشروع بودن ماجرای سقیفه، حفظ رسالت و اسلام از تحریف، افشای چهره واقعی حکومت وقت، آفرینش روح مقاومت و پایداری در بین مردم و حمایت از امیرالمومنین علی (ع) می داند و به صورت مفصل به هر یک از این ابعاد می پردازد.

در بخشی از مقدمه مترجمان کتاب می خوانیم: «سخن گفتن از یگانه بانوی اسلام (س) بحث تازه ای نیست و تاکنون نویسندگان و محققان زیادی پیرامون سیره ایشان آثاری را ارائه کرده اند، اما امتیاز کتاب ارزشمند حاضر به این است که نویسنده فرزانه آن، مجاهد شهید، آیت‏الله سید محمدباقر حکیم تلاش کرده تا به ابعاد جدیدی از شخصیت برجسته زهرا(علیهاالسلام) بپردازد.


خروج