شنبه ٠٣ مهر ١٤٠٠
عنوان
عنوان
اخبار > کتاب فروغ عاشورا در گفتار امام سجاد (ع)
 


کتاب فروغ عاشورا در گفتار امام سجاد (ع)
کتاب فروغ عاشورا در گفتار امام سجاد (ع)
امام سجاد) ع (در مسیر حرکت از کوفه تا شام و بازگشت به مدینه خطبه هایی ایراد کردند و گفتگوهایی با برخی دشمنان و دوستان داشته که ضمن بیان مظلومیت و مصیبت های اهل بیت(ع)، حجت را بر همگان تمام کرده است.

پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی ؛ مدیر انتشارات امام هادی (ع) علی نیکزاد با اعلام خبر انتشار کتاب « فروغ عاشورا در گفتار امام سجاد» در 96 صفحه اظهار کرد: امام سجاد(ع) بعد از شهادت امام حسین(ع) به همراهی عمه بزرگوارشان حضرت زینب (س) پرچم دفاع از اسلام و پیام رسانی از خون شهدای کربلا را بر دوش داشتند.

وی افزود: ایشان در مسیر حرکت از کوفه تا شام و بازگشت به مدینه خطبه هایی ایراد کردند و گفتگوهایی با برخی دشمنان و دوستان داشته که ضمن بیان مظلومیت و مصیبت های اهل بیت (ع)، عزت و کرامت آنان را آشکار ساخته و حجت را بر همگان تمام کرده است.

وی با بیان اینکه خطبه های این کتاب و برخی گفتگوی های حضرت (ع) همراه با ترجمه روان به خوانندگان ارائه می شود، ادامه داد: خطبه های امام سجاد (ع) در کوفه، خطبه های امام سجاد (ع) در مسجد دمشق، مدینه، خطبه های امام سجاد (ع) در مدینه، گفتگوی حضرت (ع) با ابن زیاد، گفتگوی حضرت (ع) با پیرمرد شامی، گفتگوی حضرت (ع) با یزید، گفتگوی حضرت (ع) با منهال، گفتگوی حضرت (ع) با ابراهیم بن طلحه، گفتگوی حضرت (ع) با عباد بصری، از عناوین فصول این کتاب است.

نیکزاد تصریح کرد: در بخشی از این کتاب عنوان شده است: «آثار و سخنانی که از آن حضرت (ع) نقل شده در زمینه های معارف، مواعظ، فضائل قرآن، حلال و حرام و دعاهای بسیار دلنشین است که در کتاب های حدیث و ادعیه موجود است و شیخ مفید (ره) فرمود: فقهای عامه علوم بسیاری از آن حضرت (ع) روایت کرده اند.

امروز از علوم امام سجاد (ع) دو اثر بسیار برجسته در دست ماست که از افتخارات شیعه به شمار می آید یکی رساله حقوق است که آن حضرت (ع) پنجاه حق را که مراعات آن ها بر انسان لازم است از حقوق الهی گرفته تا حق اولاد، اعضای بدن، همسایه، همنشین، هم دین و غیر آن را بیان فرموده اند و دیگری صحیفه سجادیه است که مشتمل بر 54 دعا در انواع مختلف و مناسبت های گوناگون می باشد. این دعاها با فصاحت و بلاغت بسیار عجیب و مضامین بسیار عالی بیان شده که در حد اعجاز است و خود موید نسبت این دعاها به امام (ع) است. زیر این گونه جواهر معنوی جز در معادن حکمت اهل بیت و نبوت یافت نمی شود. »

منبع: شبستان


خروج