شنبه ٠٣ مهر ١٤٠٠
عنوان
عنوان
اخبار > کتاب «زندگی زیباست» درباره زندگی شهید آوینی به چاپ دوم می رسد
 


کتاب زندگی زیباست
کتاب «زندگی زیباست» درباره زندگی شهید آوینی به چاپ دوم می رسد
کتاب «زندگی زیباست؛ روایتی از حیات شهید سید مرتضی آوینی» نوشته سید عباس سید ابراهیمی، در پی استقبال مخاطبان در 366 صفحه از سوی دفتر نشر معارف به چاپ دوم می رسد.

کتاب «زندگی زیباست» درباره زندگی شهید آوینی به چاپ دوم می رسد

پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی؛ کتاب «زندگی زیباست؛ روایتی از حیات شهید سید مرتضی آوینی» نوشته سید عباس سید ابراهیمی، در پی استقبال مخاطبان در 366 صفحه از سوی دفتر نشر معارف به چاپ دوم می رسد.

این کتاب که مفصل ترین کتاب درباره حیات شهید آوینی است با روایتی داستانی، اما مستند، با استفاده از خاطرات و گفتگوهای غالب افرادی که با این اندیشمند و هنرمند برجسته انقلاب اسلامی مرتبط بودند، زوایای مختلف زندگی این را به مخاطبان بشناساند.

در بخشی از مقدمه نویسنده می خواهیم: «جُدا از خاطراتِ دورِ کودکی و فیلمهای روایت فتحی که شب جمعه ها همه را میخ‏کوبِ تلویزیون می کرد و ازشان اشک می گرفت، جدا از چهره گیرای مرتضی آوینی که از نوجوانی ما را شیفته خود کرده، جدا از آینه جادوی او که فتح بابِ همه ما بوده است در ورود به هنر انقلابی، جدا از موسیقیِ سحر آمیزِ روایت فتح که با تمام سادگی اش دل انسان را می لرزاند، آنچه به طور مشخص به این کتاب مربوط می شود را اسفند 1390 شروع کردم.

اولش قرار بود که یک تحقیق کوتاه و جمع و جور باشد در مورد شخصیت فکری و فرهنگیِ مرتضی آوینی. دنبال کتابی بودم که در آن، کسی مبتنی بر یک تحقیق جامع همه زندگیِ آوینی را روی داریه ریخته باشد، اما نبود. بعدها فهمیدم که برای خیلی شخصیت های مهمِ دیگر هم این اتفاق نیفتاده است. غصه ام شد. به سرم زد که این کار را انجام دهم.

اولش به هر کسی که می گفتم می خواهم چنین کاری را انجام دهم جدی نمی گرفت. حتی بعضی ها تا همین آخرش هم جدی نگرفتند. بماند. تحقیقاتم حدود یک سالی طول کشید. خیلی سخت بود، چون تقریباً از صفر شروع کرده بودم و کم کم باید همه آنهایی را که به مرتضی ربطی داشتند پیدا می کردم. نکته ای که کار را سخت تر می کرد آن بود که عده ای از نزدیکان آوینی حتی حاضر نبودند اندک صحبتی از او بکنند. نه تنها با من، که در این بیست سالِ بعد از شهادت مرتضی تقریباً با هیچ کس. هیچ کس یعنی آن کسی که بعداً بخواهد نتایجِ گفتگویش را جوری منتشر کند.

همسر مرتضی، دخترانش، پسرش، برادرانش، خواهرش، پدرش، شوهر خواهرش که دوست نزدیکش هم بوده، پسردایی و دختردایی اش، بعضی از همکاران نزدیکش و.... و این کار را بسیار سخت می کرد. اما خیلی ها هم بودند که یا قبلاً صحبت هایشان منتشر شده بود و یا فرصت گفتگو را در اختیار من گذاشتند...»

 

 

 


خروج