شنبه ٠٣ مهر ١٤٠٠
عنوان
عنوان
اخبار > کتاب منزلت بی مانند
 


حجت الاسلام دکتر علیرضا مستشاری
کتاب منزلت بی مانند
کتاب «منزلت بی مانند؛ شرح حدیث منزلت» نوشته حجت الاسلام والمسلمین علیرضا مستشاری در 60 صفحه از سوی دفتر نشر معارف به چاپ چهارم رسید.

 

کتاب «منزلت بی مانند» نوشته حجت الاسلام دکتر علیرضا مستشاری منتشر شد

 

کتاب «منزلت بی مانند؛ شرح حدیث منزلت» نوشته حجت الاسلام والمسلمین علیرضا مستشاری در 60 صفحه از سوی دفتر نشر معارف به چاپ چهارم رسید.

کلمات رسول خاتم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) نوری از تشعشعات انوار الهی است و از وی سرچشمه می‌گیرد که اگر در آن دقت شود، ابواب گوناگونی از علوم بر انسان گشوده و پاسخ بسیاری از سؤالات و شبهات روشن خواهد شد. سند حدیث منزلت مورد قبول و پذیرش همه مسلمانان است و آنان با وجود برخی اختلاف‌ها که در احکام و تعالیم با هم دارند، آن را پذیرفته‌اند. این حدیث از احادیث متواتر و یقینی محسوب می‌شود. حاکم حسکانی یکی از بزرگان اهل سنت بعد از نقل حدیث منزلت می‌نویسد: استاد ما ابوحازم حافظ می‌گوید: من 5000 سند برای این حدیث پیدا کرده‌ام.

کتاب منزلت بی‌مانند از: «مقدمه، حکایت موسی و هارون و بیست و دو شباهت حضرت علی‌علیه‌السلام و هارون» تدوین شده است. عناوین این کتاب عبارت است از: «امکان انکار از سوی مخالفان، نص بر خلافت، مقام وزارت، برادری، برترین انسان‌ها، مقام پشتیبانی خاص، شریک در مسئولیت، عطای الهی، نافرمانی مردم، صبوری، جلوگیری از تفرقه و روشنگری»

یکی از شباهت‌های حضرت امیرالمؤمنین(ع) نص بر خلافت آن حضرت است که در این باره می‌خوانیم: «همان‌گونه که هارون نص بر جانشینی و خلافت حضرت موسی(ع) داشت و موسی چون خواست به میعاد آید، به برادرش هارون گفت: در میان قوم من جانشینم باش و کارها را اصلاح کن و در اداره امور، راه و روشی را که فسادگران می‌خواهند، پیروی مکن. یا علی تو هم نص بر جانشینی و خلافت من داری من کنت مولاه فهذا علی مولاه اللهم وال من والاه و عاد من عاداه وانصر من نصره و اخذل من خذله.»

 از دیگر شباهتهایی که در این کتاب آمده می‌توان به «اصلاح‌گری، تبعیت‌نکردن از مفسدین، ابتلاء به سامری، تشابه مخالفان، امتحان مردم، ارتداد مخالفان، هوای نفس پیشوای مخالفان، ضعف عقل و ایمان توده مخالفان، فرجام مخالفان و تداوم و وصایت» اشاره کرد. نویسنده در بخش هوای نفس پیشوای مخالفان است نوشته است: «همان‌گونه که گمراه کردن قوم موسی(ع) توسط سامری، به جهت هوای نفس سامری بود؛ ـ و نفس من این‌گونه، این‌کار را در نظرم بیاراست و مرا به آن وسوسه کرد(و کذلک سولت لی نفسی، سوره طه آیه 96) ـ؛ یا علی به گمراهی کشاندن امت من توسط سامری امتم به جهت هوای نفس و خودخواهی و خودپرستی آنان است، نه دل‌سوزی برای دین.»

 

 


خروج