شنبه ٠٣ مهر ١٤٠٠
عنوان
عنوان
اخبار > کتاب بایسته های اخلاق سیاسی از منظر مقام معظم رهبری
 


احسان بابایی
کتاب بایسته های اخلاق سیاسی از منظر مقام معظم رهبری
کتاب «بایسته های اخلاق سیاسی از منظر مقام معظم رهبری» با تدوین احسان بابایی در 254 صفحه از سوی دفتر نشر معارف منتشر شد.

کتاب «بایسته های اخلاق سیاسی از منظر مقام معظم رهبری» منتشر شد

 

کتاب «بایسته های اخلاق سیاسی از منظر مقام معظم رهبری» با تدوین احسان بابایی در 254 صفحه از سوی دفتر نشر معارف منتشر شد.

نحوه ارتباط اخلاق و سیاست از مهم­ترین شاخص­های مکتب سیاسی امام خمینی(ره) محسوب می­گردد که فصل تمایز و وجه امتیاز سیاست­ورزی در نظام جمهوری اسلامی نیز به شمار می­رود. سیاست در افق نگاه امام خمینی(ره) از شرافت و قداست برخوردار است، چرا که در مبنا و غایت به ارزش­های انسانی و اخلاقی متعهد است. بر این اساس، هر رفتار سیاسی که یادآور فاصله بین اخلاق و سیاست با مبانی انقلاب اسلامی و مکتب امام خمینی ناسازگار است.

حضور در عرصه سیاست، پشتوانه­ای از خودسازی اخلاقی می­طلبد و البته تأکید بر رعایت موازین اخلاقی، به معنای دعوت به کناره­گیری از عرصه  سیاست نیست، بلکه با رویکردی ایجابی، لوازم اخلاقی سیاست­ورزی را یادآوری می­کند.

از تبعات نامیمون رواج بداخلاقی­های سیاسی، بدبینی به سیاست و سیاست­گریزی است که در نتیجه موجب می­شود عرصه سیاست برای اهل فضیلت و دانایی، ناامن و غیرقابل تحمل گردد. ضمن اینکه بداخلاقی­های سیاسی در یک نقطه متوقف و محصور نمی­ماند و در تار و پود جامعه به پیش می­رود و فضای جامعه را مسموم می­کند. رواج­بداخلاقی­های سیاسی در جامعه ما این خطر را به دنبال دارد که این مؤلفه­ مهم مکتب سیاسی امام خمینی نادیده گرفته شود و نظام سیاسی ما برگ برنده و وجه امتیاز خود را از دست بدهد. بر این اساس باید به بداخلاقی­های سیاسی مانند یک منکر بزرگ نگریست.

آورده مهم این مجموعه، عبور از کلیات و ابهام­زدایی از موضوع اخلاق سیاسی و مشخص نمودن شاخص­های عینی برای آن است. این مجموعه ضمن معرفی نگاه صحیح به سیاست­ورزی، مقدمات و آمادگی­های لازم برای ورود در فعالیت­های سیاسی را به مخاطب یادآوری می­کند.

در این اثر، مستند به دیدگاه­های رهبر عالیقدر انقلاب اسلامی، حضرت آیت‏الله خامنه­ای بر رویکرد معنوی به سیاست به عنوان زیربنای عمل سیاسی در مکتب امام خمینی(ره) تأکید شده و بایسته­های اخلاق سیاسی معرفی گردیده است. این بایسته­ها عبارت­اند از: مسئولیت‏پذیری سیاسی، تلاش برای برخورداری از تحلیل سیاسی، اهتمام به وحدت، همراهی آرمان­گرایی و واقع­بینی، نقد ناصحانه و نقدپذیری صادقانه و پاسخگویی مسئولانه، لوازم اخلاقی حضور در عرصه انتخابات. در این اثر به دلیل اهمیت، فصلی ویژه به آفت­هایی که فعالیت­های سیاسی دانشجویان را تهدید می­کند اختصاص یافته است و فصلی نیز سیره امیرالمؤمنین(علیه­السلام) در عرصه سیاسی را تبیین می­کند.

کتاب «بایسته های اخلاق سیاسی» شامل فصول ده گانه زیر است: «معنویت مبنای سیاست»، «مسئولیت سیاسی»، «بصیرت و تحلیل سیاسی»، «وحدت»، «آرمان و واقعیت»، «ادب نقد»، «نقدپذیری و پاسخگویی»، «انتخابات»، «آفات حرکت دانشجویی» و «اسوه سیاست ورزی».

 

 


خروج