شنبه ٠٣ مهر ١٤٠٠
عنوان
عنوان
اخبار > کتاب تاکتیک های جنگی دفاع از مرزهای اسلامی
 


علامه جعفر مرتضی
کتاب تاکتیک های جنگی دفاع از مرزهای اسلامی
کتاب «تاکتیک های جنگی دفاع از مرزهای اسلامی در دعای اهل ثغور امام سجاد(ع)» علامه جعفر مرتضی عاملی، مورخ و اندیشمند برجسته لبنانی، به همت دکتر حسن مجیدی و مطهره محسن بیگی ترجمه و در 208صفحه، +از سوی دفتر نشر معارف منتشر شد.

کتاب «تاکتیک های جنگی دفاع از مرزهای اسلامی» علامه جعفر مرتضی منتشر شد

 

کتاب «تاکتیک های جنگی دفاع از مرزهای اسلامی در دعای اهل ثغور امام سجاد(ع)» علامه جعفر مرتضی عاملی، مورخ و اندیشمند برجسته لبنانی، به همت دکتر حسن مجیدی و مطهره محسن بیگی ترجمه و در 208صفحه، از سوی دفتر نشر معارف منتشر شد.

بررسی اندیشه‏های سیاسی معصومین(ع) از اهمیت بسیاری برخوردار است، اما به نظر می‏رسد که این اهمیت در مورد اندیشه‏های امام زین‏العابدین(ع) بیشتر از دیگران است و از دلایل آن، تصورات غلطی است که از امام چهارم(ع) در ذهن برخی مردم وجود دارد. اگر به سیره آن حضرت و به ویژه دعاهای صحیفه سجادیه نگاهی بیندازیم، متوجه خواهیم شد که امام(ع) در لابه‏لای این دعاها، چه سیاست‏های مهمی را گنجانده‏اند. یکی از دعاهای امام سجاد(ع) در صحیفه، دعا برای مرزداران است؛ این دعا شامل سیاست‏ها و تاکتیک‏های جنگی‏ای می‏شود که امام برای مبارزه با حکومت جائر وقت به کار برده‏اند.

علامه جعفر مرتضی در کتاب «سیاسة الحرب فی دعاء أهل الثغور» با تشریح ابعاد مختلف دعای امام سجاد(ع) درباره مرزداران، به نکات مهمی در لزوم به کارگیری همه راه‏ها و وسایل مشروع برای دفاع از سرزمین‏های اسلامی می‏پردازد و یادآور می‏شود که این دعا، مجموعه‏ای بسیار مهم و گرانقدر برای جهان تشیع در تبیین مفهوم جهاد و دفاع است.

 


خروج